kız öğrenci yurdu telefonu 0312 223 0326
www.websitesifirsati.com
"Ankara Beşevler Ganimet Öğretmen Kız Öğrenci Yurdu"

Ayrıcalıklı olmanın keyfini yaşayın…

YURT KURALLARI

Yurdumuz Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışmaktadır ve Milli Eğitim Bakanlığı tebliğlerine göre yönetilmektedir
 
Öğrenciler, Yurt Müdürlüğü tarafından belirlenmiş bulunan kendileri ile ilgili hükümlere ve yurdun günlük çalışma düzenine uymak zorundadırlar. Uyulması gereken kurallar aşağıda belirtilmektedir.
 
Gündüz öğretim   GİRİŞ SAATİ- HAFTA İÇİ: 22.00  HAFTA SONU:  24.00
 
Gece Öğretim       GİRİŞ SAATİ- HAFTA İÇİ:  22.00  HAFTA SONU:   24.00 
 
 NOT : Saatinde yurda gelen öğrenci giriş defterini imzalayacaktır. Yurtta bulunmayan veya geç gelen öğrenci hakkında disiplin cezası verilerek hakkında işlem yapılacaktır.
 
NOT:Evci ve memleket izinleri birkaç gün öncesinden görevlilere bildirilecek evci ve izin defterine  yazılıp, gidiş ve dönüşlerde imza atılacaktır.Yurt Müdürlüğü tarafından yapılacak her türlü tebligat ve çağrıya uyarak gereği yapılır.
 
Yurdun huzurunu ve düzenini bozacak hareketlerden titizlikle kaçınılır; görgü kurallarına uyulur; kıyafet ve hareketlere dikkat edilir; odalar ve yurdun diğer bölümleri temiz ve düzenli tutulur.
 
Yurt yöneticileri, nöbetçi yöneticiler ve yurt personeline karşı ölçülü, dikkatli ve saygılı hareket edilir; personelin görevini engelleyici ve güçleştirici hareketlerde bulunmak; işlerine müdahale etmek; görevli personel ile özel sohbet toplantıları yapmak ve özel işler için kullanmak yasaktır.
 
1.      Kişiler ile olan ilişkilerde kaba ve saygısız davranmak; gürültü etmek; başkalarını rahatsız edecek şekilde ve yüksek tonda müzik dinlemek ve TV izlemek; aynı şekilde herhangi bir müzik aleti çalmak ve şarkı söylemek yasaktır.
 
2.      Gerektiğinde Yurt Müdürlüğü tarafından kontrol edilmek üzere öğrencilere ait dolap, bavul, vb. yerler açık bulundurulur.
 
3.      Yurt Müdürlüğü tarafından tahsis edilen oda, yatak, dolap, masa, sandalye, vb.'den başka yer ve eşya işgal edilemez.
 
4.      Odalarda bulunan yatak, dolap, masa, vb. gibi demirbaş eşyaların yerini değiştirmek veya başka yerlerde kullanmak yasaktır. Dolaplarda ve odalarda akan, kokan ve bozulan yiyecek maddesi çatal bıçak ve kaşık bulundurmak yasaktır.
 
5.      Odalarda ütü,  ısıtma cihazları, elektrik ocağı, su ısıtma cihazı gibi cihazları kullanmak yasaktır.
 
6.       Valiz odasına teslim edilen valizlerin içinde bulunan değerli eşyaların kaybından Yurt İdaresi sorumlu tutulamaz.
 
7.      Odalarda yatılı misafir kalamaz.
 
8.      Yurt Yönetimi tarafından belirlenen yerler ve saatler içinde konuklar kabul edilir.
 
9.      Yurt binası ve müştemilatında duvarlara, kapılara demirbaş eşya üzerine yazı yazmak, işaret ve şekiller çizerek zarar vermek yasaktır.
 
10.    Sağlık sebepleri ile yurda refakatçi alınmaz.
 
11.     Yurtta evcil de olsa hayvan beslemek yasaktır.
 
12.     Odalarda sigara içmek yasaktır
 
13.     Odalar temiz ve düzenli bırakılmalıdır.
 
14.     Odaların temizliği için bir gün öncesinden gece veya gündüz görevlisine oda numaranızı yardırmanız gerekmektedir. 
 
15.      Lavabo tuvalet ve banyoların temizliği her gün kat görevlisi tarafından yapılıp çöpler boşaltılacaktır.
 
16.     .Çamaşırhaneye izinsiz girilemez çamaşır yıkatmak isteyenler bir gün öncesinden çamaşırlarını gece veya gündüz görevlisine teslim edecek ve görevliden alacaktır
 
17.     Telefon görüşmeleri sabah 09.00 ile akşam 23.00 arasıdır.( telefon görüşmeleri uzatılmamalı ve beş dakikayı geçmemeli.)
 
18.  .  Balkona çıkmak çamaşır asmak ve oturmak kesinlikle yasaktır
 
Yasaklanmış ve birlik ve beraberliği bozacak her türlü zararlı yayın ile genel ahlaka aykırı resim ve afişleri odalara ve yurda asmak; Yurt Müdürlüğü'nün izni olmadan herhangi bir nedenle toplantı düzenlemek, gösteri yapmak, tahrik ve teşviklerde bulunmak; her türlü kesici, vurucu ateşli silahlarla, mermi ve patlayıcı maddeleri yurda sokmak; yurt binası ve çevresinde alkollü içecek, keyif uyuşturucu ve uyarıcı madde bulundurmak ve kullanmak; kumar olarak nitelendirilen oyunları oynamak yasaktır.
 
NOT: Normal öğretimdeki öğrencilerin banyo saatlerini çok geç saatlere bırakmamaları gerekmektedir.
 
YUKARIDA Kİ  MADDELERE UYMAYAN ÖĞRENCİLERİN YURTLA İLİŞİĞİ DERHAL KESİLİR.İLİŞİĞİ KESİLEN ÖĞRENCİ HİÇBİR MERCİİ YE ŞİKAYET EDEMEZ . OLAY YARATMADAN VE İTİRAZ ETMEDEN YURDU TERK EDER.
 
Yurdumuz, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışmaktadır ve Milli Eğitim Bakanlığı tebliğlerine göre yönetilmektedir. Yurdumuzda uygulanmakta olan kurallar, giriş çıkış saatleri ve disiplin yönetmeliği, bu tebliğler esas alınarak hazırlanmıştır. Ancak, öğrenci talepleri ve koşullar göz önünde bulundurularak bu tebliğler esnek tutulmaktadır.
 
Unutulmamalıdır ki tüm bu kurallar öğrencilerimizin sağlıklı ve düzenli bir ortamda barınabilmeleri ve huzur ile düzenin bozulmaması amacı ile konulmuştur